قویترین حشره جهان
۱۳۹۴/۱۲/۱۷
قویترین حشره جهان - اطلاعات جامع در خصوص سوسک - سوسک مصر باستان

 سوسک سرگین‌غلتان (Dung beetle) که برخی آن را بانام سوسک پهن می‌شناسند قوی‌ترین حشره جهان است.

محققان فهمیده‌اند این سوسک می‌تواند اجسامی ۱۴۱۱ برابر وزن خودش را بکشد و حمل کند. این مسئله مثل این است که یک انسان با وزن معمولی ۶ اتوبوس دوطبقه را به‌صورت هم‌زمان بکشد و جابجا کند! این در حالی است که یک گوریل می‌تواند اجسامی ۱۰ برابر وزن خود را جابجا کند.

این سوسک تیره‌رنگ و سخت‌پوست که در مصر باستان الهه خورشید و موجودی مقدس بوده و نماد آن در تصویرگری‌ها و کاخ‌های مصری دیده می‌شود، در لغت‌نامه‌ی دهخدا "گوگار" نام دارد و این‌گونه تعریف‌شده است؛ «جانوری است که سرگین را گلوله کند و بگرداند و غلطان غلطان به سوراخ خود برد.

این سوسک‌ها در بیشتر کشورهای دنیا زندگی می‌کنند و در مزارع، جنگل‌ها و علف‌زارها دیده می‌شوند.

سرگین‌غلتان‌ها توانایی پرواز هم دارند، وقتی بال می‌گشایند‌، انگار یک هواپیمای بازمانده از جنگ جهانی دوم به حرکت درآمده است.

این سوسک‌ها که بسیاری از حشره‌شناسان، قوی‌ترین سوسک و گونه‌ای از آن را هرکول می‌نامند، به‌محض آن‌که بوی فضله‌ی جانداران دیگر را حس می‌کنند دسته‌جمعی در محل تخلیه فضله فرود می‌آیند.

آن‌ها برای جمع‌آوری و گِرد کردن سرگین‌ها از دست و پای قدرتمند و سر ارّه شکل خود استفاده می‌کنند و فضله را به سمت لانه می‌غلتانند و هیچمانعی حتی سربالایی و سنگ‌های بزرگ این سوسک‌های پرتلاش را از حرکت بازنمی‌دارد.

در مطالعات دانشمندان سوئدی نیز اثبات‌شده که سرگین‌غلتان از ستاره‌ها و درخشش راه شیری برای ردیابی مسیر خود استفاده می‌کند. بر اساس یافته‌های محققان دانشگاه لوند سوئد، سوسک سرگین‌غلتان حتی در شب‌های صاف و بدون ماه می‌تواند در یک مسیر مستقیم حرکت کند.

این پژوهش که در مجله Current Biology منتشرشده، نشان‌دهنده‌ی نخستین شواهد متقاعدکننده از بهره‌برداری حشرات از آسمان پرستاره برای جهت‌یابی بوده و اولین سند از کاربرد کهکشان راه‌گیری به‌عنوان سیستم ناوبری در قلمرو حیوانات است.

منبع: قطره